Haber

Aydos Ormanında Çevre Temizliği Etkinliği Gerçekleştirildi

Kartal Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü, ÇEVKO (Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı) ve bir ilaç firması çalışanlarının işbirliğiyle, Bildirgenin 100. Yıl kutlamaları kapsamında Aydos Ormanı’nda çevre temizliği gerçekleştirildi. Cumhuriyet.

28 Ekim Cumartesi günü Aydos Ormanı’nın eski mera mevkiinde düzenlenen etkinlikte, insanlar dikkatsizce ormana atıldı; Metal, pet şişe, plastik, cam ve kağıt gibi geri dönüştürülebilir malzemeler toplandı.

Kartal Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü Dr. Dilek Kars da katılarak gönüllülere bilgi verdi. Etkinlik sonunda onlarca torba atık toplanarak Kartal Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü tarafından geri dönüştürülmek üzere götürüldü.

Etkinlikte piknikçilerin ve alkollü içki içenlerin bıraktığı çöpleri yerel gönüllüler topladı; Metal, cam, plastik ve kağıt gibi atıkları Kartal Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü’ne teslim ederek geri dönüşüme kazandırdı.

Etkinliğe katılanlara kısa bir konuşma yapan İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü Dr. Dilek Kars, her yıl belirli aralıklarla Aydos Ormanı’nda temizlik faaliyetleri düzenlediklerini belirterek, şunları söyledi:

“Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlarken müdürlük olarak farkındalık yaratacak bir etkinlik düzenlemek istedik. Burada cumartesi günü olmasına ve havanın güzel olmasına rağmen ÇEVKO ve bir ilaç firması çalışanları gönüllü olarak çevre temizliğine katkıda bulundular.

Hepimiz Cumhuriyetimizi böyle kutlamak istiyorduk. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çevre ve doğa ile ilgili çok güzel bir sözü var. Atatürk “Doğaya saygı aklın vicdanıdır” diyor. Bu sözü rehberimiz olarak alıyoruz. Burada sadece piknikçilerin geride bıraktığı çöpleri topluyoruz, aynı zamanda atıkların geri dönüşümüne de özellikle önem veriyoruz. Çünkü doğada organik atıklar komposta dönüşüyor. Bu değil; Plastik, cam, naylon poşet, kağıt, karton gibi geri dönüşüm atıklarının doğada yok olması uzun yıllar alıyor.

“Burada temizliğe katılan, doğayı koruyan herkese katkılarından dolayı müdürlüğümüze ve Belediye Başkanımız Sayın Gökhan Yüksel’e teşekkür ediyorum.”

Gönüllüler, geri dönüştürülmüş poşet ve eldivenlerle ormana daldı ve başta şişeler olmak üzere onlarca atık poşetiyle geri döndü. Etkinlikte yaklaşık 30 büyük torbadan oluşan atık malzemeler geri dönüştürüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu